Оптимістичний додаток «ОК’ей»

Posted: 31.10.2012 in Робота
Позначки:

Оптимістичний додаток «ОК’ей»

Мінфін наказом від 22.12.2011 р. №16841 вніс зміни до трьох податкових декларацій з податку на прибуток (звичайної, спільної діяльності та страховика). Наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування2. Можна зазначити, що фактично зміни, внесені до трьох декларацій, є однотипними. Розглянемо ці зміни.

Усі пам’ятають, що Закон №40143 остаточно визначився з оподаткуванням спрощеної системи й, у тому числі, доповнив норму п. 152.3 ПКУ вимогою для платників податку разом з відповідною податковою декларацією з прибутку подавати органам Державної податкової служби перелік доходів та витрат платника податку в розрізі своїх контрагентів — платників ЄП.

1 Наказ Міністерства фінансів України від 21.12.2011 р. №1684 «Про внесення змін до деяких наказів Міністерства фінансів України».

2 Опубліковано в «Офіційному віснику України» №12/2012 (20.02.2012 р.), ст. 455. З документом можна ознайомитися на нашому сайті www.dtkt.com.ua у «ДК» №10/2012 у розділі «Документи для роботи. — Додатки до друкованого «ДК».

3 Закон України від 04.11.2011 р. №4014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України (щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва)».

Про це ж головний податковий орган повідомив і в своєму листі від 17.01.2012 р. №1389/7/15-1516 (див. «ДК» №5/2012). Причому зазначив, що розроблено проект відповідного додатка до податкових декларацій (звичайної, про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи). I от проект врешті-решт перетворився на затверджений додаток: коментованим наказом Мінфін доповнив згадані декларації з прибутку новим додатком ОК та вніс ще низку незначних змін.

Насамперед шапки декларацій і всіх додатків до таких декларацій доповнено звітним періодом, що стосується тільки 2011 року. Тобто тепер у наявності і такі специфічні звітні періоди для 2011 року, як другий квартал, другий — третій квартали, другий — четвертий квартали. Раніше (див. «ДК» №48/2011), коли ми коментували наказ Мінфіну №1213, яким затверджено останню форму декларації з прибутку, ми зазначали, що без таких періодів не уникнути незручностей під час подання уточнень за ці періоди 2011 року. Як бачимо, неузгодженість усунуто.

Також усі декларації з прибутку доповнено новими додатками ОК (майже ідентичними, якщо не брати до уваги шапку додатка ОК для страховика. Вона трохи відрізняється від шапок двох інших додатків). Це єдиний з усіх додатків до декларації, який не має звітних періодів для 2011 року: адже його слід подавати тільки з 01.01.2012 р.

«Оптимістичний» за своєю суттю додаток простий у заповненні — дрібниця, але приємно. Додаток складається з двох розділів — I та II. У розділі I додатка ОК платник повинен навести перелік своїх доходів у розрізі контрагентів — платників єдиного податку за контрагентами. У розділі II додатка ОК платник повинен навести перелік своїх витрат також у розрізі контрагентів — платників ЄП. Окремо зазначаються фізичні особи — платники ЄП, окремо юридичні особи — «спрощенці». Причому заповнення як розділу I, так і розділу II, є доволі простим:

колонка 1 — порядковий номер;

колонка 2 — зазначаються П. I. Б. або найменування контрагента;

колонка 3 — реєстраційний номер облікової картки для контрагента ФО1 або код ЄДРПОУ для ЮО;

1 Серія та номер паспорта у випадку, якщо через свої релігійні переконання фізичні особи відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДПС і мають відповідну відмітку у паспорті.

колонка 4 — загальна сума без ПДВ згорнуто за всіма операціями з конкретним контрагентом за відповідний звітний період.

От і все заповнення — нічого складного. Але це тільки на перший погляд. Ми вже писали (див. «ДК» №5/2012) — для чого все це? Що контролюючі органи хочуть таким чином дізнатися і хто все це аналізуватиме? Самі запитання, на які наразі немає відповіді. А скільки додаткової роботи бухгалтерові! Здавалось би, такий простий додаток, але, наприклад, щоб заповнити розділ «Витрати», треба аналізувати реалізований товар за контрагентами, — а дані бухгалтерського обліку (субрахунок 902) такої інформації нам не можуть надати. Потрібно робити якісь додаткові вибірки і, радше за все, запроваджувати якийсь окремий облік за операціями зі «спрощенцями», причому не тільки з фізособами-підприємцями, але й юрособами.

Відповідь напрошується тільки одна: наші урядовці поставили собі за мету посісти перше місце (як це не сумно) за складністю системи оподаткування. Тим паче, пам’ятаємо, що податківці наполягають на відображенні виплат (нарахувань) доходів, у т. ч. і фізособам — підприємцям на єдиному податку у розрахунку за ф. №1ДФ, затвердженою наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. №1020, з кодом 157. Відбувається якесь часткове дублювання поданої до органів Державної податкової служби інформації. Кому це потрібно?

Що можна порадити платникам податків? Фактично дані додатка ОК не узгоджуватимуться з жодним рядком декларації з прибутку (втім, це не один такий додаток). Тобто додаток ОК — не для розшифрування/уточнення даних з декларації, а просто так — для самої лише констатації факту співпраці зі «спрощенцями» (чи то фізичними особами, чи юридичними особами). Не подати додаток — зле, адже відповідно до п. 46.1 ПКУ додатки до податкової декларації є її невід’ємною частиною. А от що буде, якщо подати додаток заповненим з помилками? Нічого. Ну, можливо, адміністративний штраф за порушення ведення податкового обліку, якого і так не уникнути під час перевірки. Висновки за вами — шановні платники.

На закінчення розгляньмо приклад.

Приклад ПП «Альфа», код ЄДРПОУ 23971288, платник податку на прибуток на загальних підставах у першому кварталі 2012 року здійснив такі господарські операції:

1) придбав та оплатив товар на суму 120000,00 грн, у т. ч. ПДВ у ТзОВ «Бета», ЄДРПОУ 12345678 — платника єдиного податку за ставкою 3%;

2) щомісяця отримував послуги оренди від ФОП на єдиному податку третьої групи за ставкою 5% Медведенка М. П., реєстраційний номер 4561237891. Місячна сума оренди 1500,00 грн без ПДВ;

3) одноразово придбав канцтовари на суму 600,00 грн без ПДВ у ФОП на єдиному податку другої групи Зайченка З. С., реєстраційний номер 9876543219;

4) половину товару продав у сумі 84000,00 грн, у т. ч. ПДВ на ПП «Гама», ЄДРПОУ 23971584, платника єдиного податку за ставкою 5%.

5) використав придбані канцтовари у першому кварталі на суму 100 грн, про що свідчить акт списання. Витрати відносяться до адміністративних витрат.

З урахуванням таких операцій додаток ОК до декларації з прибутку за перший квартал 2012 р. буде заповнений таким чином (див. зразок).

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s