У чому сила, брате? Яким має бути український президент ?

Posted: 29.02.2012 in Робота
Позначки:


Президент Німеччини Кристіан Вульф добровільно склав повноваження після корупційного скандалу. Німецький президент заявив, що хотів би відкрити можливість для обрання людини з бездоганною репутацією, яка би краще відповідала символіці найвищої державної посади. Буквально за лічені дні правляча коаліція підшукала таку людину — колишнього східнонімецького правозахисника Йоахіма Гаука. У цій ситуації канцлера Ангелу Меркель та її партнерів не зупинило навіть те, що Гаук — представник соціал-демократів, які перебувають в опозиції: авторитет у суспільстві нарешті виявився більш затребуваним, ніж партійні симпатії.

Ані Віктор Янукович, ані Віктор Ющенко так і не зрозуміли, що сила президента України — не в обсягах влади, а в обсягах довіри

Цими ж днями президент Греції Карлос Папуліас відмовився від своєї зарплати, пояснивши своє рішення тяжким економічним становищем країни. Звісно, це рішення глави держави не надто позначиться на державному бюджеті, але воно виглядає символом солідарності зі співгромадянами.

Чи може президент України сьогодні сприйматися своїми співвітчизниками так само, як президент Німеччини чи президент Греції? Одразу зазначу, що це навіть не питання про особисті якості Віктора Януковича та рівень його підтримки. Це, перш за все, питання про повноваження. Звісно, з першого погляду функції президентів України й Німеччини, України та Греції непорівнянні. Німеччина та Греція — парламентські республіки, реальним керівником держави тут виступає голова кабінету. Але тому й існує президентська посада, що суспільство потребує авторитетного національного арбітра, символу державності, людини, яка слугуватиме моральним прикладом. Хіба не так хотіло б сприймати українське суспільство президента нашої країни?
Та президент Україні — ще й політичний діяч, який безпосередньо бере участь у процесах, що відбуваються в державі. Коли у Віктора Ющенка був шанс — ну хоча б виходячи з логіки конституційних змін — стати таким національним арбітром, він вважав за краще залишатися політиком, який боровся за «справжню владу» із прем’єр-міністром. Віктор Янукович пішов ще далі — він свідомо став вибудовувати образ людини, яка відповідає за все у країні. Чи може така нескінченна відповідальність поєднуватися із символікою уособлення держави? Сумнівно — навіть у країнах із набагато стійкішою економікою це закінчується не дуже добре. Найяскравіший приклад — Володимир Путін. Колишній президент Росії не випадково претендував на роль національного лідера, який стоїть над політичними силами й громадськими настроями. Сьогоднішня проблема Путіна полягає в тому, що президентом Росії він може стати — і стане, а національним лідером не буде вже ніколи. Саме тому ніхто не може сказати, яким же буде його нове правління.
Україні, що перебуває у складному економічному становищі й дотепер не визначилася з ідентичністю, яка б об’єднувала її регіони, необхідний президент, що сприйматиметься як авторитет і у Львові, і в Донецьку, і в Ужгороді, і в Луганську, і в Хмельницькому, і в Сімферополі. Голова уряду — так, його може не любити хоч пів-країни, та за наших умов рівень сприйняття президента держави — це й рівень лояльності до держави водночас. Вражає, що наші перші президенти Леонід Кравчук і Леонід Кучма розуміли це — обрані голосами сходу, вони намагалися знайти підтримку на заході і в центрі країни. А ось їхні спадкоємці виявилися політиками, рішуче налаштованими експлуатувати регіональні відмінності. А розуміння, що те, що дозволено лідеру політичної партії, який бореться за прем’єрське крісло, не дозволено лідеру держави, до них так і не прийшло. Як не прийшло й розуміння того, що сила президента Україна — не в обсягах влади, а в обсягах довіри.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s