Формула ВВП

Posted: 26.02.2012 in Робота
Позначки:

Регистрация

Чому темпи зростання ВВП України знижуватимуться услід за світовим ВВП? 

У 2011 році українська економіка збільшилася на 5,2% — такі офіційні дані. А ось у держ­бюджет-2012 уряд заклав прогноз зростання реального ВВП лише на 3,9%. Хоча навіть такий показник економісти вважають надмірно оптимістичним. Дешевого газу від Росії Україна так і не домоглася, а переговори з МВФ за участі нового міністра фінансів Валерія Хорош­ков­ського, схоже, знову зайшли у глухий кут.
Наприкінці січня Європейський банк реконструкції та розвитку вкотре переглянув прогноз щодо України та знову погіршив оцінку зростання ВВП у 2012 році на 1 п. п. — до 2,5%. Аналогічної думки дотримується й Світовий банк. Вітчизняні фахівці налаштовані песимістичніше. «За збереження поточного газового контракту з Росією зростання реального ВВП не перевищить 2,2%», — підраховує головний економіст ІК Dragon Capital Олена Білан.

Утім, уповільнення темпів зростання економіки — проб­лема не лише України. Міжнародні фінансисти оцінюють перспективи зростання світового ВВП у 2012-му на рівні 3–3,5%. Хоча ще півроку тому очікування були на 0,5–1 п. п. вищими. ВВП США, наприклад, за прогнозами МВФ, збільшиться лише на 1,8%, а єврозони — взагалі скоротиться на 0,5%. Охолоне навіть локомотив світової економіки — якщо у 2011-му ВВП Китаю збільшився на 9,2%, то 2012 року зростання сповільниться до 8,5–8,2%. У департаменті макроекономічних досліджень при Держраді КНР уточнюють, що «ці показники зберігатимуться за умови нормалізації економічної ситуації у країнах Європи та США».

Зовнішній чинник

Зрозуміло, що рецесія в єврозоні не просто арифметично впливає на зростання світового ВВП. Європейські країни є торговельними партнерами Китаю, тож боргова криза в ЄС безпосередньо позначається на розвитку економіки Піднебесної. Дослідження «Індекс рівня глобалізації», проведене компанією «Ернст енд Янг», показує: попри кризу, глобалізаційні процеси не просто тривають, а активно набирають обертів. За останні два десятиліття глобалізація призупинилася лише одного разу — у 2009 році під час апогею фінансової кризи.
Зрозуміло, що й ВВП України вельми залежить від зовнішніх чинників. І залежність ця посилюватиметься — до 2015 року країни, що розвиваються, будуть локомотивами глобалізаційних процесів. Уже в 2012 році Україна може увійти до зон вільної торгівлі з ЄС та СНД.
У Мінекономіки підрахували, як позначиться на вітчизняному ВВП входження України до зон вільної торгівлі з деякими країнами. Наприклад, ЗВТ із Ізраїлем збільшить щорічні темпи зростання ВВП на 0,15 п. п., з Марокко — на 0,13 п. п., із Сирією — на 0,019 п. п., з Канадою — 0,005 п. п. Вступ у силу режиму вільної торгівлі з Норвегією, Ісландією, Швейцарією та Ліхтенштейном (Європейська асоціація вільної торгівлі) прискорить зростання української економіки на 0,006 п. п. А торгівля без обмежень з ЄС додасть вітчизняному ВВП 2 п. п.
Аналогічне дослідження провів і Євразійський банк розвит­ку. За оцінками аналітиків банку, зона вільної торгівлі в рамках СНД прискорить економічне зростання України на 0,65 п. п. на рік (до 2030-го позитивний ефект знизиться до 0,4 п. п.). Більший ефект очікує Україну, якщо вона приєднається до Єдиного економічного простору — річні темпи зростання ВВП прискоряться на 1,15 п. п. (і на 0,73 п. п. до 2030 року). «Участь України в такій співпраці дозволить її економіці отримати 6% додаткового зростання (до 2030-го, — Прим. ред.)», — підраховує голова правління ЄАБР Ігор Фіногенов.

Ложка дьогтю

Щоправда, як показує практика, інтеграція та глобалізація не завжди приносять користь. До СОТ, наприклад, Україна вступила ще 2008-го. Тоді країні прогнозували щонайменше 40% щорічного приросту товарообороту й не менш ніж $5 млрд інвестицій на рік. Українцям обіцяли дешеві авто й ціни на брендові одяг та взуття «як у Європі». Аграрії збиралися нагодувати щонайменше пів-Європи. На практиці ж наших торговельних партнерів цікавили здебільшого сировинні ресурси — продукція хім­прому та металургії. Саме хіміки й металурги істотно наростили обсяги експорту, ані аграрії, ані легпром такими досягненнями похвалитися не можуть.
Наприкінці 2011-го, наприклад, Україна почала переговірний процес щодо створення ЗВТ із Туреччиною. Але самі чиновники визнають: новий режим хоч і сприятиме збільшенню товаро­обороту, але водночас може гальмувати зростання української економіки (на 0,19% щороку), а доходи держбюджету знизяться на 114 млн грн на рік. Та переговори з турецькою стороною тривають. Зрештою, угода про ЗВТ — ще одне підтвердження дружніх відносин між країнами. Щоправда, хотілося б, щоб ця дружба була взаємовигідною.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s